רופאה שנבחנה לאחרונה סיפרה ש…

אתמול דיברתי עם רופאה שעברה את בחינת  שלב ב' בפסיכיאטריה ילדים ונוער מחזור אביב 2010. את החלק של הפסיכותרפיה עברה בהצטיינות. עדיין נרגשת אבל די מאורגנת כדי לספר את חוויותיה ומסקנותיה. באופן כללי אמרה כי הייתה חשיבות רבה להכנה לבחינה ובעיקר לארגון הידע בכלל ולארגון תאור המקרה בפרט.
להלן "10 הדברות"/מסקנות של הרופאה.
בבחינה על המקרה הדינאמי: 
1.  נדרש ידע מעמיק בתאוריות וגם בהתפתחות שלהן. יכולה לעזור "מפה" או "עץ"  שימחיש איך התאוריות נולדו והתפצלו, הבסיס המשותף וההבדלים. למשל, במה ויניקוט ממשיך את מלאני קליין ואלו מושגים עצמאיים הוא פיתח וכד'.
2.  חשוב להכיר את המושגים הבסיסיים כמו טרנספרנס, קאונטר-טרנספרנס לדעת את ההגדרות המדוייקות ולהכין מראש דוגמאות קונקרטיות מהמקרה.
3.  בבחינת שלב ב', בחלק הדינאמי, התעקבו על קטעים מתאור המקרה, שאלו שאלות הבהרה, בקשו הבנה תאורטית וכן בדקו את היכולת להציע התערבויות שונות מאלה שנכתבו. שונות הן בעמדה התאורטית והן בסוג ההתערבות. לדוגמא:  אם בקטע מסויים הגבת באופן אמפאתי, האם יכולת לעשות אינטרפרטציה. אם כן איזו?
4.  במקרה, המטופלת שברה את השעון בחדר. עלתה השאלה האם ידוע מקרה אחר מהספרות בו מטופלת שברה משהו.(מרגרט ליטל שברה אגרטל במהלך פסיכואנליזה אצל ויניקוט)
5.  במהלך הבחינה, הייתה חווייה שהבוחנים מצפים להעמקה בהבנה התאורטית, יכולת לקשר בין התאוריה לפרקטיקה. התעניינו בראייתה של מלאני קליין, שאלו איך היית מגדירה את התהליך בשפה תאורטית אחרת.
6.  שאלות לגבי יחסי מטפל-מטופל, דוגמאות ל  P.I  
7.  מה היה קורה אילו הטיפול היה ממשיך כעת? אלו מטרות היו מוצבות?
8.  ההרגשה הכללית במהלך בחינת שלב ב' היא שהבוחנים מעוניינים לראות שהנבחן יש ידע מעבר למה שנכתב בעבודה
9.  חייבים לדעת מושגים בטיפול משפחתי:  היחסים בין ההורים, יחסי הורה-ילד, העברה בין דורית, גבולות המשפחה, קואליציות. וכמובן הבנת הרקע והדינמיקה המשפחתית אצל המטופל.
בבחינה על המקרה הטיפולי בגישת ה- C.B.T
10. רצו לדעת מה העמדה האישית יחסית לטיפול הדינאמי המסורתי 

הרופאה עמדה בהצלחה בבחינת שלב ב' בפסיכיאטריה (את החלק של הפסיכותרפיה בהצטיינות),

לא יודע/ת
איך להתחיל? רוצה להיות כבר אחרי?
פרטים בטל':  03-6919961,  מרכז רזולוציה – ישומים פסיכולוגיים מתקדמים
או במייל לכתובת shlavbet.psych@gmail.co

 

תגובה אחת

  1. […] למבחן במועד שלכם ואפשרות לארגן קבוצות לימוד רשימות ורשמים של עמיתים שסיימו את הבחינה ומעוניינים לשתף בהתרשמויותיהם […]

הוספת תגובה