טיפים לבחינה הבאה – ממי שכברה עשתה זאת

להלן מספר טיפים שנשלחו אלינו ממתמחה – משלשום מומחית… אשר עברה את הבחינה בפסיכותרפיה בהצטיינות!
בכל חלקי הבחינה חשוב לדבר בשטף, וליצור מצב בו הבוחנים מקשיבים לך לדברים שאמרת והעלת מיוזמתך. אחד ממנהלי המחלקות שבוחן מזה שנים אמר שהדימוי שצריך להיות אצלנו בראש הוא של "רכבת הרים": לדבר בשטף כך שהבוחנים יצטרכו לעקוב אחר הדברים שאנחנו אומרים ולא לשבת ולחשוב איזה שאלה אפשר לשאול עכשיו, כך שהסיטואציה היא בשליטה שלנו.
זה נכון לדעתי לכל התחנות – גם לראיון, גם ל- CBT וגם לפסיכותרפיה.
בעניין נוירולוגיה – אני למדתי מתוך ספר שנקרא crush course in neurology, ספר קצר וממצה עם הרבה תמונות… הספיק בהחלט והקיף את הנושאים שעלו בבחינה שלי ובבחינות הקודמות, משום שזה נושא שלא כל כך נוגעים בו במהלך ההתמחות כדאי לדעתי לקחת בחשבון שצריך להקדיש לו שבוע.
בעניין CBT – צריך לדעת את העקרונות של CBT ולדעת ליישם אותם (מחשבות אוטומטיות, הנחות יסוד לא תפקודיות וכו') במקרים שונים. בבחינות האחרונות שאלו בעיקר על הדברים הקלאסיים (PTSD, PANIC, AGOROPHOBIA) 
ראיון – למרות שזה הדבר שאנחנו הכי מתאמנים עליו במהלך ההתמחות חשוב להקדיש לראיונות זמן ולעשות סימולציות. הראיון זו התחנה שהכי הרבה מתמחים נכשלים בה, וחשוב להתאמן גם אם מרגישים שיודעים את המיומנות הזו על בוריה. לא להזניח!
פסיכותרפיה – יש שאלות קלאסיות ששואלים- למה בחרת דווקא במקרה הזה, איך תיאורטיקן אחר היה מסתכל על המקרה וכו'. להתאמן על השאלות הללו, ולהתאמן בלדבר על המקרה . חשוב גם לדעת טוב טוב את מושגי היסור (טרנספרנס, קאונטרטרנספרנס וכו').
זוהי  בחינת רישוי – אין צורך לדעת את התת רצפטור של הסרוטונין וכו', אבל חשוב לדעת ממש טוב חוק ודברים שחשובים ליומיום.
בהצלחה!

תגובה אחת

  1. Elena הגיב:

    אפשר לפרסם שם מלאה של הספר crush course in neurology? יש מספר ספרים.

הוספת תגובה